#1 Mit : Nie mam czasu na dietę, poza tym to tyle kosztuje!
To główny problem w przypadku zmiany nawyków żywieniowych. Wydaje nam się, że przygotowanie zbilansowanego posiłku zajmuje więcej czasu niż upieczenie zapiekanki w piekarniku. Nic bardziej mylnego. Poza tym naturalne produkty zawsze będą tańsze od „gotowych” zamienników. Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie planu żywieniowego do naszych możliwości. Zarówno czasowych jak i finansowych. Strach w tym wypadku jest złym doradcą.
#2 Mit : Dieta to „dodatek” do budowania formy sportowej.
Wiele osób uważa, że to jak się odżywiamy nie ma wpływu na nasz progres sportowy. Są w dużym błędzie. Nasze codzienne odżywianie i właściwa podaż składników odżywczych będzie kluczowa, aby wchodzić na coraz to wyższe obciążenia treningowe. Nasze odżywianie możemy traktować na równi z treningiem i tylko połączenie tych dwóch składowych zrobi z nas dobrego sportowca.
#3 Mit : Im mniej ważę tym lepiej.
Bardzo często spotykam się z takim przekonaniem u osób, z którymi współpracuję. Każdy chce ważyć jak najmniej, nawet kosztem swojego samopoczucia. Musimy mieć na uwadze, że im niższy jest poziom tkanki tłuszczowej tym bardziej wzrasta obciążenie organizmu i zwiększa się ryzyko powstania kontuzji. Każdy stan odbiegający od naturalnego, będzie skutkował wzrostem odczuwania zmęczenia w życiu codziennym. W tym momencie musimy wyważyć czy koszty redukcji masy ciała nie są zbyt wysokie w stosunku do zachowanej przez nas mocy.
#4 Mit : Nie potrzebuje jeść w trakcie treningów.
O ile w przypadku 60 minut treningu uzupełnianie składników odżywczych nie jest konieczne, o tyle w przypadku dłuższych jednostek jest kluczowe. Więcej o tym napisaliśmy w artykule na naszym blogu i zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas materiałami. Rozwieją wszystkie pojawiające się wątpliwości.
#5 Mit : Im więcej białka w diecie tym lepiej.
Bardzo często pojawiający się mit, który nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Optymalna wartość białka w diecie sportowca wytrzymałościowego to 1,2-1,5 grama na kilogram masy ciała. Będą to wartości zapewniające optymalne efekty. Nie ma sensu zwiększanie tej podaży, co wielokrotnie udowodniły już publikacje naukowe.
A jakie mity Wy najczęściej słyszycie?
Podzielcie się z nami w komentarzach do artykułu.
Zespół Na Osi – Kolarska Przestrzeń